Podatek od gier i loterii – ile wynosi?
Podatki w loteriach
Każda forma promocji jest powiązana z podatkami. W grach losowych występuje kilka rodzajów podatków i opłat. Są to: podatek dochodowy od nagród, podatek od gier, podatek vat od nagród oraz opłata za zezwolenie i opłata za zgłoszenie urządzenia losującego do eksploatacji.
Loteria • podatek dochodowy od nagród
Wydanie nagrody w loterii oznacza uzyskanie przychodu przez laureata. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek pobierany jest od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym państwie członkowskim UE dochodów (przychodów) z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową.
W tej samej ustawie czytamy jednak, że istnieje zwolnienie przedmiotowe: Art. 21.1. Wolne od podatku dochodowego są … 6a wygrane w:a) grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza 2280 zł.
Przeczytaj taże: Podatek od wygranej w loterii – kto i kiedy płaci podatek od nagród?
Zobacz webinar #LoteriaBezTajemnic • Podatek dochodowy od nagród w loterii
Podatek od gier • ustawa o grach hazardowych
Ustawa o grach hazardowych reguluje także kwestie związane z podatkami od gier w tym także od loterii. Zgodnie z art. 71 tejże ustawy opodatkowaniu podatkiem od gier podlegają podmioty które prowadzą działalność w zakresie gier losowych i zakładów wzajemnych z wyłączeniem loterii promocyjnych. Obowiązek podatkowy w tym rodzaju podatku powstaje z chwilą rozpoczęcia wykonywania działalności. Obowiązek podatkowy kończy się z chwilą zaprzestania wykonywania tej działalności.
Podatnikami tego podatku są osoby, które prowadzą działalność w zakresie gier i zakładów, na podstawie udzielonego zezwolenia oraz podmioty urządzające gry i loterie stanowiące monopol państwa podlegające opodatkowaniu podatkiem od gier. Podatek płacony jest również przez organizatorów loterii fantowych i loterii audioteksowych.
Możemy wyróżnić dwie stawki podatku od gier związanych z urządzaniem loterii. Stawki podatku od gier uzależnione są od rodzaju gry i wynoszą: 25% od przychodów uzyskanych w loterii audioteksowej, 10% wartości sprzedanego losu loterii fantowej. Wyłączona z opodatkowania jest tzw. małą loteria fantowa.
Podatek VAT od nagród w loterii
Organizacja loterii wiąże się z wydaniem nagród. Czynności wydania nagród na rzecz osób fiznycznych są co do zasady opodatkowane VAT. Jednak transakcje gospodarcze sprawiają wiele kłopotów. Taka sytuacja ma miejsce przykładowo w przypadku gdy zleceniodawca zechce do organizacji promocji swoich produktów czy firmy zaangażować agencję marketingową. Trzy podmioty występują najczęściej podczas urządzania loterii promocyjnych oraz audioteksowych: zleceniodawca, agencja marketingowa oraz laureat. W tym artykule zapoznasz się z obowiązującymi zasadami podatku od towarów i usług w loterii promocyjnej.
Podatek VAT od nagród w loterii. Ewidencja podatku od nagród. Zasady rozliczenia.
Opłata za wydanie zezwolenia na loterię
Kolejnym typem “podatku” są opłaty od udzielonego zezwolenia na urządzanie loterii. W przypadku loterii promocyjnej oraz loterii audioteksowej opłata uzależniona jest od wartości puli nagród w promocji.
Zapoznaj się z informacją o wysokości opłaty za uzyskanie zezwolenia.
Zapoznaj się z informacją o czy można zorganizować loterię bez zezwolenia (bez opłaty).
Opłata za urządzenie losujące w loterii promocyjnej
Uzyskanie zezwolenia na organizację loterii to dobry początek. Kolejnym etapem jest przeprowadzenie losowania nagród. Losowania mogą być przeprowadzone ręcznie (losowanie z urny) lub za pomocą programów i urządzeń losujących. W tym drugim przypadku rozpoczęcie eksploatacji związane jest z opłatą.
Zapoznaj się z informacją o wysokości opłaty i zasadach eksploatacji urządzenia losującego.