Loterie dla niepełnoletnich (małoletnich)

Uczestnictwo osób niepełnoletnich praktycznie we wszystkich grach losowych jest zabronione. Jakie gry objęte są zakazem?

  1. Gry liczbowe – gry, wktórych wygraną uzyskuje się przez prawidłowewytypowanie liczb, znaków lub innych wyróżników (np. Lotto)
  2. Loterie pieniężne, w których uczestniczy się przez nabycie losu lub innego dowodu udziału wgrze (np. Zdrapki)
  3. Gra telebingo
  4. Gry cylindryczne (np. Ruletka)
  5. Gry w kości;
  6. Gra bingo pieniężne, w której uczestniczy się przez nabycie przypadkowych zestawów liczb z ustalonego z góry zbioru liczb, a podmiot urządzający grę oferuje wyłącznie wygrane pieniężne, których wysokość zależy od łącznej kwoty wpłaconych stawek;
  7. Gra bingo fantowe, w której uczestniczy się przez nabycie przypadkowych zestawów liczb z ustalonego z góry zbioru liczb, a podmiot urządzający grę oferuje wyłącznie wygrane rzeczowe;
  8. Loterie audioteksowe, w których uczestniczy się przez odpłatne połączenie telefoniczne, wysyłanie wiadomości tekstowych zużyciem publicznej sieci telekomunikacyjnej.
  9. Zakłady wzajemne, totalizatory,  bukmacherstwo.
  10. Gry na automatach – czyli gry na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych lub elektronicznych, w tym komputerowych.

W tych loteriach udział małoletnich jest dozwolony

Według ustawy o grach hazardowych osoby poniżej 18 roku życia mogą brać udział w loteriach promocyjnych oraz loteriach fantowych. Organizatorzy tych gier hazardowych nie mają obowiązku wyłączania z udziału małoletnich – mogą jednak zdecydować o wkluczeniu osób przez odpowiednie zapisy w regulaminach tych gier. Z tych artykułów dowiesz się, na czym polega organizacja loterii promocyjnej oraz loterii fantowej.

Po co zakaz dla osób poniżej 18 roku życia?

Ochrona grających przed skutkami hazardu została wpisana w ustawę o grach. Organizatorzy mają obowiązek sprawdzania wieku osób dopuszczonych do rozgrywek, a nawet osób, które mogą przebywać w lokalach kasyn, zakładów wzajemnych czy salonów gier na automatach. W odniesieniu do gier hazardowych urządzanych w Internecie obowiązkowe jest stosowanie Regulaminu Odpowiedzialnej Gry.

Celem regulaminu jest ochrona graczy przed negatywnym wpływem hazardu. W regulaminie powinny znaleźć się min.informacje na temat zagrożenia uzależnieniem się od gier hazardowych oraz informacje na temat instytucji, które udzielają pomocy osobom uzależnionym od hazardu– organizator powinien podać nie tylko ich nazwy, ale też linki do ich serwisów internetowych.

Komentarz psychologa

Anita Koczorowska Psycholog
Anita Koczorowska • Psycholog • Psychoradnia.pl

Gry hazardowe dostępne w przestrzeni internetowej przez długi czas pozostawały poza kontrolą. Popularne internetowe kasyna lub zakłady przyciągały młodocianych klientów. Zmiany przepisów pomogły chronić osoby dorosłe i nieukształtowane osobowościowo dzieci. Z niepokojem obserwuję próby kreatywnego stosowania regulacji (np. działalność znanej polskiej youtuberki, która zachęcała swoją nieletnią widownię do zakupu “losów”, choć w rzeczywistości młodzi klienci kupowali cyfrowe wydawnictwa). Hazard, podobnie jak narkotyki, może prowadzić do uzależnienia.

Anita Koczorowska • Psycholog • Psychoradnia.pl