Biuletyn • #LoteriaBezTajemnic

Spis treści:

  • HOT-NEWS: Lexi Chaplin skrytykowana za sprzedaż „losów” nastolatkom. Oburzona społeczność domaga się kontroli loterii youtuberki.
  • Nie rezygnuj z PPK. Wkrótce pierwsze losowanie Akademii PPK z puli miliona złotych.
  • KOMENTARZ: (Nie)legalna loteria wizytówkowa.
  • „Wymierzam Pani karę w wysokości 13 118 zł” – czyli pewna loteria na Facebooku.
  • Loteria #RozliczPIT: wygraj mieszkanie, samochody i kasę.
  • LoteriaProcenta.pl: loteria promująca przekazywanie 1,5 procent podatku dla OPP.
  • Porche czy ciągnik, czyli jak rozkochać rolnika na wiosnę.

Lexi Chaplin “sprzedaje losy” nastolatkom. Czy ta loteria jest legalna?

Lexy na Intagramie zgromadziła 2,2 mln obserwujących. Na swoich kanałach zachęca nastoletnią widownię do zakupu „losów” w następujący sposób:
.. żeby wziąć udział, w opisie macie link i tam wystarczy kupić los, jeden los, bo los to jest jak bilecik i dzięki temu losowi ty bierzesz udział w tej loterii. My potem będziemy właśnie wybierać… Jeden los kosztuje 39 złotych, czyli ty kupując jeden los bierzesz udział w tym, ok? Ty możesz wygrać….
Loteria posiada zezwolenie od KAS na urządzanie loterii promocyjnej, w której nie sprzedaje się losów, lecz ebooki. W filmie Lexy pojawia się sprostowanie widoczne na ekranie poniżej:

Źródło: https://youtu.be/CrBKte-SNDc

Podzielam tę opinię: “Nie zapominajmy iż celem wprowadzenia przez ustawodawcę loterii promocyjnej do katalogu gier losowych, była chęć zapewnienia obywatelom ochrony przed nieuczciwymi działaniami sprzedawców, którzy perspektywą wylosowania nagrody często powodują, że nabywane są towary zupełnie zbyteczne, a podstawowym celem nabywcy jest osiągnięcie wygranej. W szczególności ta ochrona powinna obejmować małoletnich. Nasuwa się na myśl teza, czy cała akcja prezentowana w artykule nie będzie dodatkowo nosiła znamion czynu nieuczciwej konkurencji.”

(mec. Dominika Bura) (Źródło: https://interplay.pl/kolejna-loteria-znanego-influencera-czy-prawo-zostalo-naruszone/)

Loteria PPK z grywalizacją i milionem w puli!

Znamy te „rządowe projekty”… jednak ta loteria została dogłębnie przemyślana. W mechanizmie jest grywalizacja, nagrody instant win oraz losy za rekomendacje. Loteria wystartowała na początku lutego 2023 r. w związku z tzw. autozapisem – w marcu 2023 r. obejmie on pracowników, którzy wcześniej zrezygnowali z uczestnictwa. Każdy ponownie stanie się uczestnikiem PPK. Dlatego każdy może wziąć udział w losowaniu nagród:
…teraz, biorąc udział w Akademii Korzyści PPK, dowiesz się więcej o zasadach i korzyściach programu PPK. Dodatkowo możesz wygrać atrakcyjne nagrody pieniężne. Pula nagród to ponad 1 000 000 zł.

Wystarczy się zapisać, aby zdobyć pierwszy los. Ale każdy może zyskać więcej szans na nagrody: za cykliczne quizy o PPK – nawet 35 losów, za rekomendację do udziału w PPK – 1 los za każdą zaproszoną osobę itp.
W mojej opinii akcja jest godna polecenia. Linki: akademiappk.pl (zgłoszenia) oraz nofsza.pl (organizator i pomysłodawca loterii).

Źródło: akademiappk.pl


(nie) legalna loteria wizytówkowa

Loteria wizytówkowa jest możliwa w Polsce! Zapraszam na rozmowę z mec. Moniką Jurkiewicz o warunkach legalnego losowania wizytówek.

13.118 zł kary za losowanie na Facebooku

Losujesz drobiazgi na Facebooku, Instagramie lub Tik-Toku? Potraktuj to poważnie. Losowanie w mediach społecznościowych, podobnie jak loteria wizytówkowa, podlega ustawie o grach hazardowych. Na własnej skórze doświadczyła tego Magdalena Pietrzak:

Za co? A no za to, że zrobiłam rok temu losowanie na instagramie i dla moich klientek dałam voucher 100 zł i 150 zł Za bycie miłą, teraz mam 15 tys zł kary…. fajnie fajnie Więc moi rodzy, nie róbcie losowań!! Ale przede wszystkim nie bądźcie dla siebie świniami!!!! Urząd celny nie przychodzi do takich spraw bo się im nudzi, przychodzi, bo ktoś życzliwy nagrywa taką sprawę i zgłasza Was. Kto? A no wkur*iony eks pracownik lub konkurencja, która Wam zazdrości.

Żródło: https://www.facebook.com/groups/214858132909675/user/603027398

Mapa loterii podatkowych #RozliczPIT 2023

Imponującą pulę nagród przygotował Wasilków. Rozliczając PIT w tej gminie można wygrać mieszkanie ufundowane przez sponsora. Łódź także rozstrzygnęła przetarg na akcję z nagrodami pieniężnymi o łącznej wartości około 150.000 zł. Z organizacji kolejnej akcji w 2023 r. zrezygnował natomiast prezydent Rzeszowa.

Z przykrością zauważam, że włodarze poszczególnych miast zapomnieli zaprosić do loterii pracujących w Polsce obywateli Ukrainy. Żadna ze stron internetowych nie została przygotowana w języku ukraińskim.

Loteria promująca przekazywanie 1.5 procent

Na początku marcia rozpocznie się kampania społeczna #LoteriaProcenta promująca postawę darczyńcy. Każdy podatnik może zarejestrować się w loterii na stronie loteriaprocenta.pl. Darczyńca (podatnik) i wskazany obdarowany (OPP) biorą udział w losowaniu nagród pieniężnych.

Źródło: loteriaprocenta.pl

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że przy rozliczaniu PIT w 2021 r. skorzystało z tej możliwości 15,3 mln podatników. Blisko 8,7 tys. fundacji i stowarzyszeń otrzymało dzięki temu łącznie 972,7 mln zł. Zmiany w kwocie wolnej od podatku sprawiły, że część osób o niższych dochodach podatku nie zapłaci w ogóle, nie będzie więc miało sposobności obdarować żadnej instytucji. #LoteriaProcenta jest działaniem pro-bono. Każda organizacja pożytku publicznego może korzystać z akcji bezpłatnie w celu zachęcania większej ilości podatników do rozliczenia 1,5 procent.

Partnerem akcji jest Millennium Goodie. Organizatorem Nofsza.pl. Kreację do kampanii przygotuje HAVAS. Pomysłodawcą… autor niniejszego biuletynu 🙂

Nagrody dla rolników: limuzyna czy ciągnik!

Prawie jednocześnie wystartowały dwie loterie dla rolników. Grupa Azoty funduje nagrodę w postaci ciągnika #JohnDeer, a Ciech Sarzyna luksusowy #Porsche Macan. Po prostu zazdroszczę!