Legalne losowanie mieszkania lub domu w Polsce

Jest to przedsięwzięcie wymagające. Jako organizator loterii będziesz mógł zarobić na swojej nieruchomości dużo więcej niż jest warta. Ale trzeba także liczyć się z sytuacją odwrotną. Losowanie nieruchomości może okazać się świetnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli Twój dom nie przyciąga zainteresowanych.

Jedną z największych atrakcji dla ludzi biorących udział w loterii mieszkaniowej jest to, że losy kosztują tylko kilkadziesiąt złotych, a w perspektywie jest do wygrania atrakcyjna nagroda o ogromnej wartości. Zapraszamy cię do zapoznania się z wprowadzeniem do organizacji loterii mieszkaniowej.

Webinar

Zapraszam do obejrzenia nagrania z webinaru pt “Losowanie mieszkania • zasady organizacji loterii w Polsce”

W ciągu 45 minut przedstawione został zasady organizacji loterii ze sprzedażą losów w Polsce. W trakcie spotkania dowiesz się również w jaki sposób trzech bohaterów polskiego YouTube sprzedało ponad 150.000 losów, za kwotę blisko 3.000.000 złotych.

 • Prowadzący: Wojciech Koczorowski (bio)

Czy losowanie domu jest legalne?

Pytanie, które należy zadać „Czy losowanie mieszkania lub losowanie domu jest legalne?” Krótka odpowiedź jest taka, że ​​losowanie nieruchomości nie jest nielegalnym przedsięwzięciem, ale jest to proces pełen pułapek.

Losowania domu lub mieszkania nie są powszechnym sposobem sprzedaży domu w Polsce. Jednak w innych krajach zyskują na popularności. Jednym z powodów jest to, że właściciele domów, którzy mają trudności ze sprzedażą lub ich nieruchomość jest zbyt ekstrawagancka dla kupujących, mogą znaleźć w loterii doskonały sposób na przyciągnięcie klientów.

W tym miejscu powinniśmy podkreślić, że warto skorzystać z usług prawnika, aby upewnić się, że przestrzegasz zasad określonych w ustawie o grach hazardowych. Na początek proponujemy zapoznanie się z artykułem “Loteria bez zezwolenia”, z którego  dowiesz się jakie konsekwencje może ponieść organizator loterii urządzanej bez poszanowania przepisów, bo loteria może być nielegalna, a legalna loteria może być przeprowadzona w sposób błędny.

Losowanie mieszkania wymaga zezwolenia na loterię

Nie popełnij błędu. Jeśli sprzedajesz losy i oferujesz udział w losowaniu, to zgodnie z prawem będzie to klasyfikowane jako loteria. Musisz przestrzegać zasad loterii, potrzebujesz zezwolenia na urządzanie loterii promocyjnej lub fantowej.

Jako organizator loterii fantowej będziesz mógł legalnie sprzedawać losy. Zasady organizacji loterii fantowych znajdziesz w linkach pod tym artykułem, a w skrócie są one następujące: przychodem ze sprzedaży losów możesz pokryć koszty organizacji loterii oraz cenę domu, a nadwyżkę musisz przeznaczyć na cele dobroczynne.

Jako organizator loterii promocyjnej nie możesz sprzedawać losów lecz produkty lub usługi. Nie musisz przejmować się zbyt wielkim dochodem. Po opłaceniu podatków wszystko pozostaje w twojej kieszeni. Niektórzy z organizatorów sprzedają ebooki, katalogi, zdjęcia lub inne dobra cyfrowe. Koszt ich wytworzenia i dostawy do kupującego jest niewielki. Zatem większość ceny produktu będzie twoim zyskiem z loterii.

Jak uzyskać zezwolenie na loterię w Polsce?

Jak wspomniano wcześniej, możesz wylosować swój dom w Polsce, ale musisz zaakceptować fakt, że organizujesz loterię i oferujesz go jako nagrodę. W przypadku niepowodzenia (za mała sprzedaż losów) nagroda także musi być rozlosowana.

Zezwolenie na loterię to proces, który zajmuje około 8 tygodni. Uzyskiwanie zgody na organizację losowania obejmuje takie czynności:

 • przygotowanie regulaminu loterii 
 • złożenie wniosku do Izby Administracji Skarbowej
 • wniesienie opłaty za wydanie zezwolenia 

W tym miejscu polecamy zapoznanie się z poradnikiem pt. “Zezwolenie na loterię promocyjną • dokumentacja z komentarzami”

Właściciele domów i mieszkań zadają nam również pytania o sposób ominięcia obowiązku uzyskiwania zezwolenia. Nie ma takiej możliwości. A oto przykłady ich pomysłowości:

 • czy jeżeli zysk z loterii mieszkaniowej przeznaczę na cele dobroczynne to nadal muszę uzyskiwać zezwolenie? 
 • czy można obejść zasady loterii, zadając pytanie – co sprawia, że ​​jest to konkurs?

Jak sprzedać losy i wylosować mieszkanie w Polsce

Inną kwestią, gdy chcesz wylosować dom w Polse, jest to, czy masz hipotekę na swojej nieruchomości. Jeśli nie sprzedasz wystarczającej liczby losów, możesz napotkać problemy z ujemnym kapitałem własnym – wtedy dom jest sprzedawany za mniej niż jest wart, a saldo nadal należy do pożyczkodawcy. Mówiąc prościej, loteria dotycząca nieruchomości jest prawdopodobnie bardziej odpowiednia dla domów bez kredytu hipotecznego.

Oprócz zezwolenia, aby rozpocząć sprzedaż i rozlosować nagrodę potrzebujesz:

 • miejsca sprzedaży (polecamy sklep internetowy z uruchomioną bramką płatniczą),
 • promocji loterii (media społecznościowe), 
 • losy (tylko w loteriach fantowych: papierowe lub elektroniczne w postaci kodu cyfrowego),
 • produkty/usługi (w loteriach promocyjnych nie sprzedaje się losów) i uruchomioną działalność gospodarczą,
 • prowadzenie dokumentacji loterii,
 • zapewnić równość szans uczestnikom loterii (losowanie ręczne lub losowanie za pomocą urządzenia losującego).

Czy ktoś już wygrał dom w loterii?

W Polsce domy lub mieszkania były już losowane wielokrotnie. Takie nagrody nie są popularne tak, jak samochody, a jednak znamy kilka ciekawych przykładów. Sieć handlowa zorganizowała loterię “Mieszkanie od Biedronki”.

Jedna z platform internetowych zbadała temat organizacji loterii Wielkiej Brytanii i stwierdziła, że w 2018 roku odbyły się 24 loterie mieszkaniowe, ale tylko 8 w 2019 roku. Jednak liczba ta wzrosła do 92 w 2020 r., a w kolejnych latach zapowiada się na więcej. Od 2018 r. w 37% loterii nie udało się sprzedać wystarczającej liczby losów, aby pokryć koszty nagrody. W tym przypadku przyznano mniejszą nagrodę pieniężną.

Czy mogę legalnie wylosować mój dom?

Losowanie domu w Polsce jest legalne, a szczegółowe informacje dotyczące uzyskania zezwolenia i zalegalizowania loterii znajdują się w poradniku.

W Wielkiej Brytanii wiele instytucji przygląda się nie tylko legalności loterii, ale także sposobom promocji. Ustalono, że wielokrotnie naruszano własne warunki, np. przez zmianę daty losowania lub nawet wstrzymanie losowania.  Wśród zasad i przepisów, które warto dopisać do regulaminu loterii są następujące rekomendacje ekspertów portalu Loteria.org.pl:

 • możliwość przyznania ekwiwalentu pieniężnego,
 • wyraźnie określona data zamknięcia sprzedaży losów i ewentualne daty rezerwowe,
 • wyraźnie określona data, miejsce i sposób losowania i ewentualne daty rezerwowe.

Co się stanie, jeśli wygrasz dom w loterii?

To jest bardzo dobre pytanie: „Co się stanie, jeśli wygrasz dom w loterii?”. Jeżeli właściciel domu organizuje loterię, aby przyciągnąć kupujących, zwycięzca musi również zrozumieć, co będzie dalej.

Jeżeli wygrywasz dom lub mieszkanie, przed wydaniem wygranej niezbędne jest wpłacenie podatku od wygranych w wysokości 10% wartości nagrody. Ponadto pokryjesz koszty taksy notarialnej, podatek od czynności cywilnoprawnych (2%).

Po co organizować losowania nieruchomości?

Chociaż przeprowadzenie loterii wydaje się proste, istnieją pułapki prawne i trzeba sprzedać wiele losów, co oznacza dużo pracy. Ponadto nieruchomości oferowane jako nagrody zwykle nie są zwykłymi domami. Mogą być wymyślnymi nieruchomościami, które “zalegają” długo na rynku sprzedaży.

W przypadku organizacji loterii fantowej nie należy przeprowadzać jej w celu uzyskania korzyści majątkowych, dlatego część pieniędzy (ponad wartość rynkową mieszkania lub domu) należy przeznaczyć na cele charytatywne.

Może to oznaczać, że prowadzący może sprzedać więcej biletów, niż jest to wymagane do pokrycia wartości rynkowej nieruchomości i ewentualnej nadwyżki, czyli zysk zostanie przekazany na cele dobroczynne.

W przypadku organizowania loterii promocyjnej można zarobić więcej niż wartość nieruchomości. Jednak w tym mechanizmie zamiast sprzedaży losów należy przeprowadzić sprzedaż produktów lub usług. Zysk z tej sprzedaży będzie korzyścią dla organizatora i właściciela nieruchomości. Nadwyżki nie trzeba przeznaczać na cel dobroczynny.

Przydatne linki dla organizatorów loterii mieszkaniowych:

Newsletter o loteriach + checklista dokumentów loterii

Redaktorzy portalu zapraszają Cię do odkrywania loterii. Naszym zadaniem jest informować Cię o zmianach w przepisach, okazjach oraz pomysłach, które sprawią, że Twoje loterie będą przyciągały tłumy. Po zapisaniu się do newslettera otrzymasz dostęp do darmowego ebooka “Checklista dokumentów. Zezwolenie na loterię promocyjną”.