Loteria SZCZEPIONKOWA

Gminna loteria szczepionkowa bez zezwolenia?

Możliwe, że niektóre gminne loterie szczepionkowe zostały zorganizowane z naruszeniem prawa. Możliwe, ze rozpocznie się łapanka na burmistrzów, którzy postawili dobro mieszkańców ponad formalności wynikające z ustawy o grach hazardowych.

Z rozmowy z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego dowiedzieliśmy się, że od połowi sierpnia 2021 roku “eksperci” rozsyłają do większość jednostek samorządu terytorialnego w zapytania o dostęp do informacji publicznej na temat zorganizowanych loterii szczepionkowych. Na tej podstawie zbierają informacje o zrealizowanych działaniach związanych z promocją szczepień.

Kara za loterię szczepionkową bez zezwolenia

W dniu 29 września 2021 Dziennik Gazeta Prawna opublikowała artykuł:

“Gminy postanowiły wzmocnić ogólnopolską kampanię „Szczepimy się” własną akcją. Problem w tym, że wiele zrobiło to bez wymaganego zezwolenia. Teraz grożą im wysokie kary karnoskarbowe. Nawet 200 tys. zł – tyle może wynieść kara dla samorządów, które zorganizowały szczepionkowe loterie bez zezwolenia.”

Chodzi o akcje promocji szczepień, na które samorządy otrzymały pieniądze z “Funduszu Przeciwdziałania COVID-19”. Wiadomo, że w ramach Narodowego Programu Szczepień zachęcano włodarzy do zintensyfikowania działań – a najlepsze jednostki samorządu terytorialnego mogły otrzymać nagrody w wysokości do 2 milionów złotych (link).

Dalej w DGP czytamy:

“Problem w tym, że – jak zauważają eksperci – gros loterii odbyło się z naruszeniem prawa. Każdy publiczny konkurs z elementem losowości podlega bowiem zasadom określonym w ustawie o grach hazardowych. Zgodnie z nią organizator powinien m.in. uzyskać bankową gwarancję wypłaty nagród, załatwić akceptację regulaminu przez Izbę Administracji Skarbowej, wreszcie postarać się o zgodę skarbówki na zorganizowanie loterii. Znaleźliśmy jednak kilkanaście gmin, które nie spełniły tych wymogów. Zdaniem ekspertów jest ich dużo więcej.”

Czy na skutek tych działań wokół legalnych i nielegalnych loterii szczepionkowych należy się spodziewać palenia na stosie zaangażowanych burmistrzów? Mam nadzieję, że nie. A jako przykład historii z happy endem polecam artykuł o lokalnej loterii pierogowej. Niestety sprawa trafiła z lokalnego festynu na salę sądową. W naszej opinii należało ją zakończyć przy straganie z pierogami.

NEWS: Sąd umorzył sprawę nielegalnej loterii pierogowej

Historia koła gospodyń wiejskich.

Wszystkich włodarzy, którzy pragną skonsultować swoje działania zapraszamy w imieniu ekspertów portalu loteria.org.pl do skorzystania z bezpłatnych porad. Nadal są możliwe działania, które zdejmą odpowiedzialność z organizatora loterii.


Więcej artykułów o organizacji loterii przez jednostki samorządu terytorialnego: