Jak zorganizować loterię w 5 krokach?

Zorganizuj loterię fantową z Loteria.org.pl w prostych 5 krokach.

1. Pomyśl loterii fantowej 30 dni wcześniej

Pomysł na loterię fantową nie musi być kompletny. Zgłoszenie i inne dokumenty loterii fantowej złóż do Urzędu Celnego. Jeżeli nie wiesz co wpisać w dokumenty skontaktuj się z nami.

2. Oblicz ile losów należy sprzedać

Oblicz ile osób musi sprzedawać losy małej loterii fantowej, aby uzyskać oczekiwany dochód. Dopasuj odpowiednią ilość punktów sprzedaży, wprowadź wolontariuszy. Pomyśl ilu będzie nabywców? Przykład obliczeń:

  • oczekiwany dochód z loterii fantowej to 5.000 zł
  • niezbędna wartość puli nagród to 30% z 5.000 zł = 1.500 zł
  • ilość losów w cenie 2 zł = 2.500 sztuk
  • długość imprezy = 4 godziny (240 minut)
  • niezbędna ilość osób sprzedających losy przy założeniu sprzedaży 1 losu na minutę: 11 osób x 240 minut x 1 los

3. Pula nagród w loterii

Uzbieraj fanty i nagrody. Musisz mieć fanty o wartości nie mniejszej niż 30% oczekiwanego dochodu z loterii. Zainteresuj akcją lokalne sklepy, warsztaty, producentów, agentów ubezpieczeniowych… Spodoba im się Twoja oferta: za niewielką darowiznę rzeczową otrzymają wspaniałą reklamę na losach lub dostęp do setek uczestników loterii fantowej. Sponsorem może być także drukarnia, która wydrukuje losy.

4. Losy loterii

Przygotuj losy. Oblicz ile losów potrzebujesz. Pomyśl kto i kiedy będzie je kupował i dopasuj je do potrzeb. Zastanów się jak będziesz je sprzedawać, jaka będzie argumentacja i dlaczego uczestnik ma kupić więcej niż jeden los. W przypadku małej loterii fantowej ważniejsze są argumenty emocjonalne niż nagrody. Przykład loterii osiedlowej: na losach zostały umieszczone nazwy ulic z całego osiedla; przygotowano 5 różnych wersji losów tak, aby uczestnik mógł kupić kolekcję losów za 10 zł.

5. Dokonaj zmian w regulaminie loterii

Jeżeli na końcu okaże się, że miejsce, termin, sposób, ilość nagród, wygląd losu  nie zgadzają się ze złożonymi wcześniej do Naczelnika Urzędu Celnego dokumentami to popraw regulamin loterii fantowej i ponownie złóż zgłoszenie do Urzędu Celnego – masz na to 3 dni od daty zaistnienia zmiany.


Interesuje Cię ta tematyka? Zostańmy w kontakcie, a będziesz otrzymywał newsy o loteriach, próbki losów, przykłady ciekawych akcji! Zapisz się do newslettera.