Reklama loterii – czy jest zakazana?
Jak wygląda sprawa reklamy loterii? Czy jest ona dozwolona, czy zakazana?
Odpowiedź odnośnie legalności reklamy loterii znajdziemy a artykule 29 ustawy o grach hazardowych. Wynika z niego, iż zakaz reklamy dotyczy gier cylindrycznych, kart, kości, automatów, zakładów wzajemnych. Nie dotyczy on loterii promocyjnej ale ….
Jednak warto wczytać się dokładniej w przytoczony przepis. Szczególnie istotny dla reklamy loterii jest podpunkt stwierdzający, iż przez reklamę gier cylindrycznych, gier w karty, gier w kości, zakładów wzajemnych lub gier na automatach rozumie się publiczne rozpowszechnianie znaków towarowych lub symboli graficznych i innych oznaczeń z nimi związanych. Wyobraźmy sobie taką sytuację, iż organizator chcąc reklamować loterię promocyjną używa w reklamie loterii promocyjnej wizerunek kości do gry bądź fragmentu ruletki. Niewątpliwie ruletka kojarzy się z losowością i naturalnym byłoby jej zastosowanie. Zgodnie z ustawą narusza on przepisy odnośnie gier hazardowych. Dlatego też należy uważać przygotowując reklamę loterii i zapoznać się dokładnie z obowiązującym stanem prawnym.
Co w sytuacji kiedy popełnimy czyn zabroniony związany z grami hazardowymi? Poniesiemy odpowiedzialność zgodnie z artykułem 107 KKS. Prowadzenie i organizowanie gier losowych, gier na automacie, gier na automacie o niskich wygranych lub zakładów wzajemnych, zagrożone jest karą grzywny do 720 stawek dziennych albo karą pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.
Jak podają socjolodzy aż 16 mln Polaków marzy, aby odnieść sukces w postaci wygranej w loterii. Patrząc jak skomplikowany jest w tej kwestii polski stan prawny i jak bardzo kusząca jest wizja reklamy za pomocą skojarzeń z hazardem warto skorzystać z pomocy specjalisty.