Prawo dotyczące urządzania loterii w niepodległej Polsce sięga 1920 roku („ustawa o urządzaniu loterii…”). Jednak pierwsze przepisy dotyczące loterii promocyjnych pojawiły się w „ustawie o grach…” z 1992 roku. Od  2010 roku obowiązują nowe  przepisy o loterii promocyjnej, fantowej, audioteksowej (zwanej błędnie audiotekstową). Kolejne kluczowe zmiany przepisów nastąpiły w 2014 i 2018 roku.

Ustawa z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych została napisana i przyjęta bez konsultacji ze środowiskiem organizatorów loterii, pod wpływem impulsu medialnego z tzw. “aferą hazardową”. W kolejnych latach wprowadzano korzystne zmiany – szczególnie w odniesieniu do loterii fantowych oraz gry bingo fantowe dla organizacji pożytku publicznego.

Przepisy o loteriach

Obecnie przepisy nie ulegają zmianom. Sądy Administracyjne rozstrzygają indywidualne przypadki spraw loteryjnych wg prostej zasady – tam gdzie jest losowość należy stosować ustawę o grach hazardowych. Przepisy o loterii promocyjnej można wykorzystywać także w popularnych internetowych #rozdaniach na profilach mediów społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z podstawami organizacji loterii w Polsce: