Podatek od nagród w loterii – kto płaci?

Podatek od wygranej zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pobierany jest od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub  w innym państwie członkowskim UE dochodów (przychodów) z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową. Jasno wynika, że także pobierany jest od wygranych w loterii.

Kto płaci podatek od nagrody w loterii? Odpowiedź brzmi: opodatkowany jest zwycięzca nagrody w loterii. W powyższych sytuacjach pobiera się od osoby nagrodzonej zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wygranej lub nagrody i nie jest on pomniejszony o koszty jego uzyskania.

Takie rozwiązanie powoduje, że otrzymujący nagrodę nie musi płacić samodzielnie podatku od wygranej, a także składać deklaracji rocznej w roku, w którym otrzymał nagrodę. Płatnikiem podatków jest organizator loterii.

Ustawa przewiduje zwolnienia od podatku. Zwolnione są wygrane w  loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych (związanych z odpłatnym połączeniem telefonicznym lub wysłaniem wiadomości SMS przy użyciu publicznej sieci telekomunikacyjnej) i loteriach fantowych, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza kwoty 2.280 zł.

0 Responses

  1. […] Podatek od wygranej – kto płaci? […]