kontrola loterii

Kary dla organizatorów loterii!?

Nadal analizuję raport* Ministra Finansów z 2013. W poprzednim wpisie wspominałam o dochodach z organizacji gier losowych. W tym artykule wykażę, że pośród różnych podmiotów zajmujących się hazardem to właśnie firmy organizujące loterie promocyjne, audioteksowe i fantowe są najgorzej przygotowane do swojej roli.

W tej tabeli przedstawiono ilość i skuteczność kontroli prowadzonych przez funkcjonariuszy celnych.

kontrola loterii promocyjnej

Najniższa “efektywność” osiągnięta została w salonach gier oraz w kasynach. Co piąta kontrola zakończyła się stwierdzeniem nieprawidłowości i wszczęciem postępowania prowadzącego do ukarania grzywną (i/lub karą pozbawienia wolności) osób nadzorujących  te gry.

Blisko 80% skuteczności uzyskują kontrolujący w odniesieniu do organizatorów wszelkiego typu loterii. Jednak dogłębna analiza raportu Ministra Finansów pokazuje dokładnie, że najłatwiej jest ukarać organizatora loterii promocyjnej oraz loterii audioteksowej – w tym przypadku “efektywność” kontroli wyniosła aż 93% (199 postępowań na 215 kontroli)!

Liczby wskazują na bardzo słabe przygotowanie organizatorów loterii w Polsce, a także są dowodem na to, że materia gier losowych  jest bardzo skomplikowana. Przecież organizator  loterii promocyjnej musi wdrożyć takie same rozwiązania jak profesjonalnie funkcjonujące kasyno. Nie ma litości.

Na koniec warto zaproponować naszym czytelnikom inwentaryzację przeprowadzonych loterii promocyjnych lub konsultacje przed planowaną loterią audioteksową. My skutecznie zmniejszamy “efektywność” kontroli.

*) Raport Ministra Finansów z wykonania ustawy o grach hazardowych w 2013 roku.

ps. Efektywność powinna rosnąć. Dlatego nie czuję się komfortowo czytając raport, w którym “efektywność kontroli” mierzona jest liczbą kar dla organizatorów loterii!